Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pozorna likwidacja to zły pomysł na czystki w załodze

22 kwietnia 2021 | Kadry i Płace | Paulina Obara Łukasz Wieczorek

Zasadność zwolnienia z powodu likwidacji stanowiska pracy może podważać znaczny odstęp czasu między wypowiedzeniem a zmianami organizacyjnymi, jak również mieszana przyczyna wypowiedzenia – leżąca tak po stronie pracodawcy, jak i pracownika. Paulina Obara Łukasz Wieczorek

 

Trwająca od ponad roku sytuacja epidemiczna i kolejne lockdowny powodują istotne perturbacje w wielu firmach. Choć nie mieliśmy do czynienia z falą zwolnień pracowników, na rynku pracy można zaobserwować przypadki selektywnej redukcji etatów.

Praktyka pokazuje, że najczęstszą przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawców jest likwidacja stanowiska pracy. Mimo że rozstanie z pracownikiem z tego powodu wydaje się relatywnie przystępne, w praktyce pracodawcy popełniają błędy, które stanowią zarzewie sporów ze zwolnionymi osobami.

Naciągany powód

Likwidacja stanowiska to jedna z przyczyn wypowiedzenia stosunku pracy, kwalifikowana jako „niedotycząca pracownika". Oznacza to, że wypowiedzenie następuje wyłącznie z powodów leżących po stronie pracodawcy, takich jak wewnętrzna reorganizacja czy trudna sytuacja finansowa, powodująca konieczność zmniejszenia liczby stanowisk w strukturze organizacyjnej pracodawcy.

Likwidacja stanowiska może wydawać się pracodawcom atrakcyjna jako szybka i mniej ryzykowna przyczyna wypowiedzenia – np. wtedy, gdy wśród motywów wypowiedzenia pojawia się nieefektywność pracownika, brak progresu w rozwoju kompetencji itd. Jak bowiem przesądzono w orzecznictwie, trafność dokonanych zmian – tj. racjonalność decyzji pracodawcy co do zmian organizacyjnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11944

Wydanie: 11944

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament